IMG_5090 2
Ogłoszenia parafialne 11.10.2020
Cmentarz1
Regulamin cmentarza

I’M NEW HERE

Point toward the next steps on your journeyFIRST VISIT PLAN

We would love to invite you to visit our familyWHO IS

REMITTAL CHURCH


With a passion and zeal for the lost and hurting world, our church is looking for ways to build bridges to a cynical and jaded society. We aim to take a different approach in reaching out and helping people along the journey.It’s very important to believe that you’re the one. We aim to take a different approach in reaching out and helping people along the journey. We stress cultural relevancy and utilize all medias and means to communicate the church message. It’s very important to believe that you’re the one.What is

OUR VISION


A place where a person with no church background can come and feel comfortable and enjoy the service because the atmosphere will be friendly.

What is

OUR MISSION


Our mission statement can be summed up in one word: reach. We reach up through worship, serve God by serving each other to bless.

What is

OUR VALUES


We aim to take a different approach in reaching out and helping people along the journey. We stress cultural relevancy and utilize all medias.


HOW TO

GET INVOLVED


Welcome to fellowship church of Remittal. It is a real joy for us to meet newcomers and to tell you about all the good things God is doing in our church family. Check out the many ministries offered at Remittal church and get involved! men, women and children. Also find out about Small Groups. Watch all our sermons online and check back for more media resources. Watch, listen or even download them. Don’t miss any of them.
Latest

CHURCH NEWS


VIEW ALL NEWS


UPCOMING

EVENTS


LATEST

FROM BLOG


Wiadomości

Ogłoszenia parafialne 18.10.2020

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA 18.10.2020 r. Informacje duszpasterskie: Od wczoraj obowiązuje niestety limit osób mogących uczestniczyć we mszy św. i innych nabożeństwach. W naszym kościele jest to liczba około 50 osób. Bardzo serdecznie prosimy o przestrzeganie...

0 / / 18 października, 2020
Ogłoszenia parafialne 11.10.2020
Ogloszenia

Ogłoszenia parafialne 11.10.2020

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA 11.10.2020 r. Informacje duszpasterskie: Dzisiaj obchodzimy w całym kraju kolejny Dzień Papieski. To wspaniała okazja, aby zagłębić się w nauczanie naszego wielkiego Rodaka – Świętego Jana Pawła II. Chcemy również dołożyć swoją...

0 / / 13 października, 2020
Ogłoszenia parafialne 04.10.2020
Ogloszenia

Ogłoszenia parafialne 04.10.2020

Informacje duszpasterskie: Dziś pierwsza niedziela miesiąca. Papieska intencja modlitewna dla kółek różańcowych : Módlmy się aby na mocy chrztu świętego wierni świeccy, a szczególnie kobiety, podejmowali większą odpowiedzialność  w instytucjach Kościoła We środę wypada Wspomnienie...

0 / / 05 października, 2020